İşitme Engelli Vaize

Geçenlerde Maher Zain facebook sayfasında Fahad Al Kandari’nin (Kuran ile Hidayet Buldum programının sunucusu) ağladığı bir röportajı yayınlaması ilgimi çekti ve röportajı izleyeyim dedim. Röportajı İngilizce bilmeyenler için özet geçecek olursam….

Rebecca Bangladeş’te doğmuş ve 3 yaşında Amerika’ya taşınmış. Annesi daha çocukken Rebecca ile konuşmaya çalıştığında Rebecca’nın onunla konuşmadığını fark etmiş ve bir doktora götürdüklerinde kızının doğuştan işitme engelli olduğunu ve bir daha asla duyamayacağını konuşamayacağını öğrenmiş.

10 yaşına geldiğinde ailesi onu işitme engelliler okuluna göndermiş ve orada işaret dilini öğrenmiş ve kendisi gibi Müslüman işitme engellilerle arkadaş olmuş ancak ne var ki camilerde işitme engellilerin de anlayabileceği dilde eğitim verilmediğinden ve dini eğitim görecekleri başka bir yer de olmadığından 7 tane Müslüman arkadaşı, işaret dilinde misyonerlik yapan Hristiyanlar sayesinde Hristiyan olmuşlar.

Bunu öğrenince eskiden pek de dindar olmayan Rebecca işitme engellilere dini anlatabilmek için önce kendisi dini eğitim almış, camiye gittiğinde hutbenin işaret dilinde verilmesi için adeta yalvarıyormuş. Sandra diye Müslüman Amerikalı bir arkadaşı ona çok yardımcı olmuş.

Röportajda işitme engellilerin surelerin anlamlarını hissetmeden namaz kıldıklarını düşünüp onlara sureleri işaret diliyle anlatmış. Fatiha suresini işaret diliyle anlattığımda tüyleri diken diken oldu diyor, o kadar ki etkilenmişler. 😥

Şimdi işitme engellileri İslam’a davet çalışmaları yapan Rebecca 9 kişinin Müslüman olmasına vesile olmuş. Bunu anlatırken Fahad Al Kandari şöyle diyor. “Peygamber efendimiz (s.a.v) “Bir âyet bile olsa insanlara ulaştırınız.” diye buyurmuştur. Bizler duyabiliyor, konuşabiliyor, görebiliyoruz. Allah’ın birçok nimetlere sahibiz. Ama o ne duyabiliyor ne de konuşabiliyor ama 9 kişinin Müslüman olmasına vesile olmuş. Bizler ise Mushaf gözümüzün önünde dururken Kuran’ı, hidayetini ve Kuran ile hayatı ihmal ediyoruz. Kendimizden utanmamız gerek.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s