Başarı Nedir Sahi?

Son bir haftadır gribim ve yetiştirmem gereken işler de olduğu için yazıyı fazla uzun tutamayacağım ama son aylarda bu konu epeyce zihnimi meşgul ettiği için de yazma gereği hissettim. Ben çevirisiz blog yazısı yazamıyorum galiba mutlaka bir çeviri olacak.

Neyse efendim Nouman Ali Khan başarıyı sorguluyor? Nedir başarı? Ev, araba sahibi olmak mı? Zengin olmak mı?

 

Bu sohbetinde çok güzel anlatmış mesela, Firavun’un sarayları vardı çok zengindi ve Hz. İbrahim evsizdi. Peki şimdi günümüze gelirsek evi, arabası, villası olan adamları hep başarılı bulurken neden evsizleri başarısız buluyoruz? Çocuklarımız üniversiteyi kazansın isterken amacımız sadece maddi bakımdan rahat etmelerini istemekken manevi durumlarını neden hiç dert edinmiyoruz?

Nouman Ali Khan’ın bir lafı vardır. “Çocuklarımızı okul için uyandırıp sabah namazı için uyandırmadığımız bir dönemde yaşıyoruz.” Çocuk bir kere okul için kalkmak istemesin, maksimum üçüncü kez kalkmak istemesin dördüncüsünde kolundan çekip zorla okula gönderiyorsunuz değil mi? Peki neden çocuk namaza kalkmak istemediğinde daha da kaldırılmıyor, “Aman bırak uyusun.” deniliyor.

 

Bu videoya gelelim. Nihai başarı…

Diyor ki kendimiz ve başkaları için bir şeyler isterken bu isteğin onların Allah’ın rızasını kazanmaya bir vesile olduğunu anlamalarını sağlamamız gerek.

Çocuklarının doktor olmalarını isteyen ailelerin amacı çoğunlukla “çocuğum çok zeki gibisinden ele güne hava atmak” değil mi sizce de? Çocuğum doktor olsun da insanlığa faydası dokunsun hatta sınır tanımayan doktorlardan olsun da doktorların kolay kolay gidemediği yerlerde insanlara bir faydası dokunsun diye düşünen aile var mı? YOK.  Neden çünkü bizim için başarı paradan ibaret, insanlık maneviyat bunlar başarı unsuru olarak görülmüyor. Sonra bu nesil neden böyle?

Büyük konuşmuş gibi olmak da istemiyorum ama çocuklarımıza neyi neden yaptıklarını manevi yönden anlatmak gerek. Çocuğun amacı sadece para getirecek bir mesleğe sahip olmak için üniversiteyi kazanmak olmamalı, Allah’ın rızasını da kazanmaya çalışmalı.

 

 

 

 

Reklamlar

Başarı Nedir Sahi?” üzerine 2 yorum

  1. Hilal hanım bana epostam üzerinden ulaşırsanız sevinirim. Hangouts ya da mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s