Kurban Bayramı Tartışmaları

Her yıl Kurban Bayramı’nda televizyonlarda acemi kasap haberlerini izliyoruz. Keşke acemi değil de deneyimli kasaplar yapsa bu kesim işini sadece de dini ve dini değerleri eleştirmek için en ufak bir açığı fırsat bilenlere malzeme verilmese.

Allah her Kurban Bayramı’nda durumu olanlara kurban kesmelerini emretmiş ama kurbanın da bir canlı olduğunu unutmamak gerek. Bunu unutmanın bedeli bir peygamber için en sevdiği yavrusundan kırk yıl ayrı kalmak olmuş. Hangi peygamberden bahsettiğimi tahmin etmişsinizdir.

Hz. Yakup bir deve yavrusunu annesinin gözünü bağlamadan, annesinin gözü önünde kurban olarak kesmiş ve bu hatasının bedelini kırk yıl kendi yavrusundan ayrı kalarak ödemiştir.

Peygamberler de insandı, onlar da hata yaparlardı – ki ben onların hatalarında bile almamız gereken dersler olduğunu düşünüyorum – ve hatalarının bedelini dünyada öderlerdi. Şimdi bizler bu hatanın bedelinden ders çıkarmayıp bir hayvana karşı bir hata işlemenin yanımıza kâr kalacağını sanırsak aptallık etmiş oluruz.

Her yıl bu zamanlar asıl amacı dini kötülemek olan sözde hayvan hakları savunucuları acaba Hz. Yakup olayından haberdarlar mı? Kendilerinin çok sevdikleri bir insan bir hayvana karşı bir hata yapsaydı er ya da geç ona bunun bedelini ödetirler miydi?

Bir de böyle bir durum var tabiii ama yorumum yok….

3.20081208081040.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s